Fundacja Poznański Dom Seniora - Dom Seniora - Dom Opieki Poznań

tel. + 48 502 176 456 / 61 8 148 777 e-mail: fundacja@poznanskisenior.plForum Poznańskich Seniorów 24.06

 

Forum Poznańskich Seniorów

"Nic o nas bez nas" - takie hasło przeświecało "Forum Poznańskich Seniorów", które odbyło się w Urzędzie Miasta Poznania, 24 czerwca 2013 r. Fundacja "Dworek Skórzewski" również wzięła udział w konferencji.

Kilkudziesięciu seniorów oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się 24 czerwca w Sali Białej Urzędu  Miasta Poznania. Spotkanie stało się okazją m. in. do dyskusji o prawdziwych potrzebach seniorów i sposobach w jaki mogą na to zapotrzebowanie odpowiedzieć organizacje pozarządowe, działające na rzecz osób starszych. Organizatorami wydarzenia  była poznańska Miejska Rada Seniorów oraz Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych.  - Chcemy by seniorzy mieli realny wpływ na politykę społeczną kierowaną do tej grupy odbiorców oraz podejmowane wobec nich działania - podkreślali organizatorzy.

O potrzebach seniorów i szansach rozwoju osób starszych mówiła prof. Anna Brzezińska z poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Z kolei dr Anna Jakrzewska-Sawińska, wiceprezes WSWOP "Hospicjum Domowe",  relacjonowała faktyczny dostęp seniorów do służby zdrowia. Przedstawiciele poznańskich organizacji pozarządowych zastanawiali się w jaki sposób mogą dostosować swoją ofertę, aby rzeczywiście zaspokoić potrzeby osób starszych. - Zdajemy sobie sprawę, że zarówno oferta edukacyjna, jak też terapeutyczna musi być dostosowywana indywidualnie do potrzeb seniorów. Każda ze starszych osób przeżyła już większą cześć swojego życia,  ma określone wykształcenie, zawód, bagaż doświadczeń i warunki materialne. Nie można traktować wszystkich tak jakby byli identyczni i mieli identyczne potrzeby - podkreśla Małgorzata Wojtyczka z Fundacji ?Dworek Skórzewski?. 

Poza naszą Fundacją gośćmi konferencji byli m. in. przedstawiciele "Uniwersytetu Trzeciego Wieku",  Andrzej Aumiller, były minister budownictwa, założyciel Fundacji "Ostoja" dla osób pokrzywdzonych przez system prawny oraz Maria Nowicka, poznańska radna, która mówiła  o możliwościach finansowania projektów przygotowywanych przez organizacje pozarządowe.