Fundacja Poznański Dom Seniora - Dom Seniora - Dom Opieki Poznań

Teraz także Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów i opieka w miejscu zamieszkania dla osób starszych - więcej informacji pod numerem + 48 502 176 456  oraz adresem e-mail biuro@fundacjadworekskorzewski.plWyniki Konkursu Fotograficznego

Na Konkurs Fotograficzny Senior w obiektywie i Senior za obiektywem wpłynęło 306 prac od 112 autorów. Jury do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowało ostatecznie 75 prac. Część prac musieliśmy odrzucić, ponieważ nie spełniały wymogów – m. in. brak karty zgłoszeniowej, słaba jakość lub praca nie na temat. Do finału w kategorii Senior w obiektywie zostało zakwalifikowanych 11 prac. Do finału kategorii Senior za obiektywem zakwalifikowanych zostało 14 prac w tym pięć prac zostało potraktowanych jako jeden cykl.

Bardzo mile zaskoczył nas poziom nadesłanych fotografii. Prace nadesłane na konkurs „Senior za obiektywem” okazały się o nieco słabsze, niż zdjęcia do „Senior w obiektywie”. Jury konkursu postanowiło nie przyznawać nagrody w kategorii „Senior za obiektywem”, a z kolei w kategorii „Senior w obiektywie” przyznać dwie równorzędne nagrody pierwsze.
W kategorii „Senior w obiektywie” mogły startować wszystkie osoby mające ukończone 18 lat. Analiza zgłoszeń wykazała jednak, że większość autorów ze względu na wiek kwalifikowała się do udziału w konkursie dla seniorów. Tak więc główne założenia konkursu m. in. mające pokazywać artystyczną działalność ludzi starszych zostały osiągnięte i mogliśmy z czystym sumieniem przerzuć główne nagrody do jednej kategorii.
Większość prac nadesłanych na konkurs to portrety ludzi starszych. Takie też zdjęcia zostały nagrodzone.

Dwie równorzędne Pierwsze Nagrody w Konkursie Fotograficznym Senior w obiektywie i Senior za obiektywem,

w kategorii Senior w obiektywie otrzymują
Pani R. Paszkiewicz Szymańska za portret zatytułowany „Jadwiga”
Pan Jerzy Szlachic za portret zatytułowany „Nieznajomy”

wyróżnienia:
Barbara Filanowska – Babiarz
Piotr Zawadzki
Jarosław Foryś
Adam Kwaśnicki
Katarzyna Brzeska
Michał Dominiak
Tadeusz Wasilewski
Marta Mańkowska

Wyróżnienie za pracę zbiorową
Jan Barański
Piotr Piorun
Ryszard Figarski
Sławomir Nojek

Obie nagrodzone prace bardzo różnią się od siebie. Jedno nagrodzone zdjęcie to szczery aż do bólu portret starszego pana uchwycony w przypadkowej scenografii, w zasadzie jest to zdjęcie reporterskie. Druga nagroda za to intrygujący portret starszej kobiety na tle świętego obrazka. Ascetyczny, doskonale skomponowany, wyreżyserowany, ale patrząc na to zdjęcie zaczynamy sobie zadawać mnóstwo pytań. Nie pozwala przejść obok niego obojętnie. Uderza.

Jury postanowiło przyznać jeszcze wyróżnienia. Do samego końca obrad Jury wahało się, kilka fotografii miało szansę na główną nagrodę. Dlatego uwzględniając tak bardzo wyrównany, a zarazem wysoki poziom prac przyznaliśmy wyróżnienia wszystkim pozostałym pracom, w kategorii „Senior w obiektywie”, które znalazły się w finale.
W kategorii Senior za obiektywem, na uwagę zasługuje praca zbiorowa, powstała przy okazji jednego z plenerów fotograficznych, zorganizowanych dla seniorów. Doskonała scenografia, rekwizyty, kostiumy modeli stworzyły przepiękny cykl, doskonała zabawa w stylu retro. Wciąż jeszcze jest szansa na wygranie Wyróżnienia Publiczności poprzez polubienie wybranych zdjęć konkursowych na naszym profilu na Facebook.

Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają małą niespodziankę

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział, gratulujemy autorom prac nagrodzonych i zapraszamy do oglądania wystawy.
Spotykamy się za rok na kolejnym konkursie „Senior w obiektywie”.

Uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy fotograficznej odbędzie się 20 listopada 2014 r o godz. 11.00 w Fundacja Dworek Skórzewski ul. Poznańska 6, 60-185 Skórzewo. Zapraszamy do udziału po potwierdzeniu telefonicznym 511068713

Małgorzata Wojtyczka, prezes Fundacji Dworek Skórzewski, przewodnicząca Jury
Przemysław Graf, fotograf, fotoreporter
Monika Filipowska, dziennikarka, psycholog